Loch an Iuir Champions


St. Patrick’s Grammar School - 4-4

St. Malachy’s High School, Castlewellan - 3-4

St Patrick’s Grammar School lifted the Loch an Iuir Cup for the second time in three years after an intense clash with St Malachy’s in the Dub playing fields.

Loch an Iuir Web 1

 

Ronan Connor pointed a free in the first minute to put the Red High on the scoreboard and this was followed by a goal and a point from St. Malachy’s to give the Castlewellan side a 1-1 to 0-1 lead.

Six minutes into the game, Dylan Boyle tagged a second point before Caolam Watson pulled off two magnificent saves to deny St. Malachy’s. Another point from a Ronan Connor free brought it to a 1 point game before Castlewellan’s Justin Clarke hit the back of the net at the 20 minute mark to leave the scores 1-2 to 0:3 in favour of St. Malachy’s.

23 minutes into the game, Oran Bolton, after a lightning run through the Castlewellan defence hit the back of the net and this was followed by another goal from Oran from a free kick a minute later. On the stroke of half time, Bolton combined with Tom Smyth to release Brandon Boyd, who made no mistake in rattling the back of the Castlewellan net, giving the lads a 3-3 to 1-2 lead at the break.

The second half saw a fiercely determined Castlewellan side score 2-2 without reply to leave them a point ahead after 55 minutes. But the Red High weren’t finished yet, encouraged by the roars from the Red Army in the stand Brandon Boyd levelled the game before Tom Smyth rose highest from the edge of the square to send the ball to the back of the net and break Castlewellan hearts.

 

 

St Patrick’s Grammar School:

Caolam Watson (Castlewellan), Ben Braniff (Bryansford), Niall Maguire (Dundrum), Matthew O’Rourke (Carryduff), Eoin Rooney (RGU), Oran Gormley (Teconnaught), Tom Savage (RGU), Oran Bolton (Loughinisland), Tom Smyth (RGU), Dylan Boyle, Captain (Teconnaught), Shane Bright (Darragh Cross), Brandon Boyd (Loughinisland), Jack Fitzsimons (Saul), Ronan Connor (Saul), Ryan McArdle (Dromara), Stefan Ginessi (Loughinisland), Ronan Tempany (Bright), Lorcan Harney (Saul), Ethan Artt (RGU), Caolan Murray (St. John’s), Damien McDowell (Loughinisland), Daniel McNeill (Dromara), Oistin Devlin (Saul), Philip Doran (Saul), Oran Cunningham (RGU), Reece McCormick (Darragh Cross)

Coaches: Damian Brennan, Sean Hardy

Path to the Final

Round 1:       St Patrick’s Grammar School 11-15 v St Columb’s Derry 2-06

Round 2:       St Patrick’s Grammar School 7-10 v St Patrick’s Armagh 4-05

Round 3:       St Patrick’s Grammar School 2-07 v Our Lady’s Castleblaney 1-07

Quarter Final:      Loreto Coleraine 4-13 v St Malachy’s Castlewellan 6-13

                                St Patrick’s Grammar School 3-12 v St Patrick’s Keady 2-13

Semi Final:            Holy Trinity Cookstown 2-11 v St Malachy’s Castlewellan 6-09

                                St Patrick’s Grammar School 7-11 v St Malachy’s Belfast 1-07